MIROSLAV DOLEJŠÍ(20.11.1931 - 26.6.2001)
ANALÝZA 17. LISTOPADUA ZMĚN VE VÝCHODNÍ EVROPĚV ROCE 1989
PŘEDMLUVA K ANALÝZE17.LISTOPADU 1989
MIROSLAVA DOLEJŠÍHO
"V politice není absolutního dobra nebo zla, vše záleží na okolnostech …Lidé přivyknou určitým poměrům, neradi se od nich odchylujía když nemají příčiny zla přímo na očích, jeví se jim jako domněnka."
Niccoló Machiavelli
Nejdůležitějším - životně významným úkolem skutečných neviditelných mocenských garnitur je zajištění KONTINUITY MOCI.
Tato kontinuita moci dopřává neviditelným "vyvoleným" stálý podíl na moci a majetku bez ohledu na měnícím se vnějším politickém klimatu či na jeho viditelných reprezentantech, vybíraných na jedno použití s ohledem na jejich ochotu k mentální prostituci.
Stěžejní zásluhu na mičurinském vypěstění disidentského hnutí v bývalém SSSR a v celé východní Evropě má nepochybně Jurij Vladimírovič Andropov, předseda Výboru státní bezpečnosti KGB v letech 1967 až 1982, generální tajemník ÚV KSSS v letech 1982 až 1984 a jím vybudovaný - omlazený zpravodajský tým. Neobyčejně schopný, inteligentní, pragmatický a vzdělaný šéf tajných služeb a diplomat vypěstil z bývalých prominentů komunistického režimu (Sacharov, Bonnerová, Medvěděv a další) použitelné disidenty, jako strategickou zálohu pro nadcházející změny.
O tom, že tyto změny jsou neodvratné, věděla KGB velice dobře od roku 1972, kdy byly pod jejím dohledem podepsány první smlouvy mezi SRN a NDR o částečné normalizaci vztahů mezi oběma státy. Připravovala se mírová smlouva s Německem a v jejím důsledku i sjednocení země, tedy faktický rozpad Východního bloku. Tyto změny se musely logicky promítnout do politického a společenského klimatu celé Evropy, o čemž nepochybovaly ani dobře informované a ke spolupráci ochotné zpravodajské služby Západu, zejména partnerská CIA. Bylo by sebevražedné, kdyby nastávající vývoj nebyl podroben vzájemně korektní kontrole.
Od počátku sedmdesátých let bylo rovněž zřejmé, že SSSR ztrácí dynamiku v obapolně výhodné americko-sovětské exploataci světa. Potvrzením toho byl i negativní výsledek jednání v Reykjavíku 12.10.1986 mezi Reaganem a Gorbačovem o Strategické jaderné iniciativě USA.
Michail Gorbačov, pragmatický, až po samu gumu flexibilní a ctižádostivý politik, byl právě tím mužem, kterého si Andropov ještě před svou smrtí v roce 1984 vybral jako hlavního aktéra následujích změn. Gorbačov byl také od svého nástupu k moci v roce 1985 přijímán a mocně propagačně, později též hmotně podporován reprezentací Západu, především USA, a to i navzdory jeho drastickému postupu vůči předčasným "národním revolucím" v Pobaltí.
Podle scénáře, vypracovaného KGB a akceptovaného CIA, začala příprava disidentů v celé východní Evropě. Nejméně obtížná byla tato akce v Československu, kde byla již v normalizačních prověrkách let 1969 až 1970 vytvořena z bývalých funkcionářů KSČ dostatečně početná strategická záloha pozdější opozice, disentu a "nových mocenských garnitur". Vytvořením Charty 77 dne 1.ledna 1977 pod přímou patronací KGB a StB byl tento proces obratně završen. Spontánní, tj. bezpečnostními složkami nekultivovaný odpor jednotlivců, byl okamžitě a brutálně potlačen. "Svobodný Západ" mu nevěnoval sebemenší pozornost, a to ani po naléhavých prosbách a žádostech příbuzných obětí. Šlo totiž o cosi mimo scénář, co režiséři na obou stranách nepřipouštěli.
Perfektně zinscenované divadelní představení, realizované za štědrých finančních dotací USA pro herce a komedianty, se v celé východní Evropě rozběhlo ve druhé polovině roku 1989. Kabaretní představení "sametové revoluce" 17.listopadu 1989, v němž byla zneužita nespokojenost snadno manipulované mládeže, mělo sice drobné vady na kráse v podobě fingované "hrdinné smrti" demonstrujícího studenta Růžičky alias poručíka StB Žifčáka, ale kdo by o takové maličkosti dbal ve víru "omamné revoluce".
Poslední skutečně významné detaily scénáře k finále již rozehraných "sametových revolucí" byly dojednány na summitu Gorbačova a prezidenta Bushe, stejně jako mezi vrcholnými experty KGB a CIA, na Maltě dne 3.prosince 1989. Byly zde přijaty garance nedotknutelnosti pro odstupující komunistické garnitury, jejich kompenzace podílem na ekonomických krádežích a dofinancování vytvářených Občanských fór či jiných delegovaných "iniciativ".
Jediný, kdo se z tohoto scénáře dramaticky vymkl, byl komunistický vládce Rumunska Nikolai Ceausesku, kterému už tak patřila bezmála celá země, takže ho bylo obtížné korumpovat, navíc byl znám svou zatvrzelostí proti diktátům z Moskvy stejně jako z Washingtonu. Pro výstrahu a varování skončil spolu se svou ženou na malém dvorku pod palbou z kalašnikovů, rozstřílený jako řešeto dvojitými agenty vlastních bezpečnostních složek za dozoru KGB.
Reportáž z těchto krvavých jatek byla okamžitě přenášena prominentními televizními stanicemi do celého světa. Pohled na zmítající se těla v palbě samopalů jistě pozitivně ovlivnil mysli váhajících a uspíšil rozhodování komunistických poslanců Federálního shromáždění ČSSR, které dne 29.prosince 1989 zvolilo v dojemné shodě predestinovaného Václava Havla prezidentem republiky. Rezignující Gustáv Husák přijal triumfujícího Havla za pokřiku jásajících davů pod taktovkou biskupského kandidáta Malého na hradě českých králů a rukou podáním mu fakticky předal moc v zemi.
Objetí se nekonala, neboť na nich netrvala ani KGB ani CIA. Tím byla celá lidová fraška, perfektně vymyšlená, dobře režírovaná KGB a ze strany StB OBĚTAVĚ sehraná, dovedena do radostného konce. Je pozoruhodné, jak dnešní tzv. "odpůrci komunismu" rychle zapomněli, že za volbu svého "nejoblíbenějšího a světově proslulého" prezidenta vděčí právě komunistům!
Skutečně mocní bossové na obou stranách se konečně dostali k pohádkovým majetkům. Dluhy na gážích "trpícím" disidentům a aktérům OF byly po "kupónové privatizaci" bezohledně odvedeny s miliardovými úroky a zisky jsou z nás i nadále bezohledně ždímány v částkách bilionů korun. Na své si přišli i všichni ti slouhové, lokajové a prostituti nejrůznějších forem a kalibrů. Nejprve byli finačně vydržováni ze zahraničí, později rovněž tolerováni při spekulacích s národním majetkem, privatizačních podvodech, krádežích a rabování nedozírných rozměrů, ale též při plánovaném kulturním zhovadění celé společnosti.
O tom všem, jakož i o neodvratných důsledcích "sametu", je ANALÝZA 17.LISTOPADU 1989 Miroslava Dolejšího (1931-2001), první vydání z roku 1990.
Autor, dlouholetý politický vězeň (poprvé ve vězení za "velezradu a špionáž" v letech 1951 až 1960, podruhé za "pokus o vyzvědačství" v letech 1976 až 1985), vyvolal vydáním svého neúplného díla hysterický jekot a nenávistné vytí potrefených disidentů, ale i obranné akce dozorující StB. Když se všem těmto zkompromitovaným elementům nepodařilo autora zdiskreditovat, byla tímto úkolem za pomoci poltické policie (StB) pověřena v roce 1991 Konfederace politických vězňů, jejíž zkorumpovaní činitelé odporný čin dokončili. Dostalo se jim za to od slev na dráze, umístění v komfortních starobincích až po bezcenné dekorace v podobě bílých lvů, které si Havlovi chlapci a pohrobci dávají navzájem mezi sebou.
Pozorné čtení "Analýzy", dnes již nejméně jejího šestého vydání, může inteligentnějšímu čtenáři přinést klíč k pochopení nedávné minulosti i žhavé současnosti, kterou stále prožíváme v pozitivech i tristních důsledcích. Nezáleží na tom jaké je čtenář politické orientace, záleží především na jeho rozumových schopnostech. Míra nabytého poučení pak odvisí od každého z nás.
Dne 17.listopadu 2005
PhDr.Josef Dolejší
Výzva
-
V týchto dňoch došlo k bezprecedentnému porušeniu ústavných práv občanov
Slovenskej republiky Martina Lacka a Antona Čulena, keď ich zamestnávatelia
prepus...
před 8 lety
2 komentáře:
PAMÁTCE MIROSLAVA DOLEJŠÍHO
„A mé mínění jest, že kdyby jen vždy jeden z desíti stále a pevně vytrval, přece tento jeden úplně tolik platit bude, co dříve deset, protože platnost jeho leží v zásadách a pravdách, které zastává, než v jeho osobě. Osoby se mění, osoby pomíjí, osoby klesají - ale PRAVDA TRVÁ VĚČNĚ!“
Karel Havlíček Borovský
Před sedmi lety ukončila smrt životní dráhu Miroslava Dolejšího, dlouholetého politického vězně, autora několika knih, množství článků, studií a statí, včetně „Analýzy 17.listopadu“.
Zemřel uštván a umořen hyenami a politickými prostituty, když před tím přežil devatenáct let nelehkého vězení. Některé z těchto hyen pokládal dokonce za sobě blízké, ačkoliv jsme ho před nimi varovali. Jakkoliv se mezi sebou dotčení oslovovali „bratři a sestry“, jako v nějaké náboženské sektě, většina byla schopna druhého prodat za pověstnou mísu čočovice. Také v Mirkově případě to dokázali - v kleče se cpali ještě horkou kaší, kterou jim za Mirkovu hlavu milostivě nohou přistrčili ti z Hradu, z Hrádečku a z různých vznešených pelechů pro parvenu. Dnes chodí za provize plakat k několika památníkům a hrobům jako profesionální plačky a kladeči věnců. Nikdo z nich nebojoval proti komunismu se zbraní v ruce. Někteří se za jejich vlády měli dokonce více než dobře a patřili k nim. Jiní údajně „trpěli“. Medaile, které si dychtivě vyžebrali od obou Wenzelů budou u jejich pravnuků působit rozpaky. To, že rodiče toho stávajícího Venci byli zuřiví komouši a celá rodina byla pravověrně bolševická, sezónním antikomunistům ani zbla nevadí. Podivné! Ostatně, nemají komunistům z morálního hlediska co vytýkat, jak dokázali v Mirkově případě, jsou schopni naprosto stejných podrazů. Ale co s nimi, s hrdiny „odboje“?! Zajdou tiše a beze stop! Za pět deset let si na ně nikdo ani nevzpomene, protože JE UŽ NIKDO NEBUDE POTŘEBOVAT! Sir Francis Cambell, který hyeny dlouhá léta studoval, o nich napsal:
„Hyaenidae - hyenovití - jsou podivní nevzhlední tvorové z čeledi psovitých šelem, které jsou schopné naprosto všeho a ničeho se neštítí, a to dokonce i vůči svému vlastnímu druhu. Umírají osamoceně v křovinách, kde si před tím vyhrabou prohlubeň, ale jejich soukmenovci je stejně vždycky najdou a sežerou, někdy dokonce ještě teplé.“
Nezáviděníhodné, ale patrně nezbytné. Nechci se již dále těmto tvorům mezi námi věnovat. Pohled na ně v televizních pořadech je trapný a tragikomický - zvláště jejich snaha zavděčit se přechodně mocným z posledních sil. Zaslouží si pouze lhostejnost - nic víc.
Mirek nám ovšem chybí. Postrádáme jeho moudrost, rozhled, neobyčejně hluboké vzdělání a filosofické nazírání světa. Čtu si jeho články, nepublikované úvahy a zamyšlení, která s časem naprosto neztrácejí na smyslu a významu. O jednu jeho myšlenku bych se chtěl s Vámi závěrem podělit:
„Politika není věcí kvanta vědomostí a detailů - je především věcí výchovy k ní. A politická výchova je věcí duchovních vlastností, které formují celého člověka, nejen jeho intelekt, ale také cit a vůli. Nám však chybí jak politická výchova, tak politická vzdělanost - ale především mravní vůle a síla. Sílu a cenu národa je možné poznat jenom v krutých chvílích jeho osudu. Národ by si měl připustit, že v klikatině politických a hospodářských podvodů a kejklů přítomnosti je zásah prozřetelnosti, která se nikdy nemýlí.“ Úpis pro budoucnost,
17. 11. 1991, M. Dolejší
Nelze pro tuto chvíli učinit víc, než se rozloučit jeho vlastními slovy. Mirek mi několikráte připomínal: „Není vůbec důležité, zda bude lépe či hůř, důležité je zachovat si sebeúctu a nemít důvod stydět se sám za sebe!“ Díky, Mirku !
PhDr. Josef Dolejší.
A mé mínění jest, že kdyby jen vždy jeden z desíti stále a pevně vytrval, přece tento jeden úplně tolik platit bude, co dříve deset, protože platnost jeho leží v zásadách a pravdách, které zastává, než v jeho osobě. Osoby se mění, osoby pomíjí, osoby klesají - ale PRAVDA TRVÁ VĚČNĚ!“
Karel Havlíček Borovský
Před sedmi lety ukončila smrt životní dráhu Miroslava Dolejšího, dlouholetého politického vězně, autora několika knih, množství článků, studií a statí, včetně „Analýzy 17.listopadu“.
Zemřel uštván a umořen hyenami a politickými prostituty, když před tím přežil devatenáct let nelehkého vězení. Některé z těchto hyen pokládal dokonce za sobě blízké, ačkoliv jsme ho před nimi varovali. Jakkoliv se mezi sebou dotčení oslovovali „bratři a sestry“, jako v nějaké náboženské sektě, většina byla schopna druhého prodat za pověstnou mísu čočovice. Také v Mirkově případě to dokázali - v kleče se cpali ještě horkou kaší, kterou jim za Mirkovu hlavu milostivě nohou přistrčili ti z Hradu, z Hrádečku a z různých vznešených pelechů pro parvenu. Dnes chodí za provize plakat k několika památníkům a hrobům jako profesionální plačky a kladeči věnců. Nikdo z nich nebojoval proti komunismu se zbraní v ruce. Někteří se za jejich vlády měli dokonce více než dobře a patřili k nim. Jiní údajně „trpěli“. Medaile, které si dychtivě vyžebrali od obou Wenzelů budou u jejich pravnuků působit rozpaky. To, že rodiče toho stávajícího Venci byli zuřiví komouši a celá rodina byla pravověrně bolševická, sezónním antikomunistům ani zbla nevadí. Podivné! Ostatně, nemají komunistům z morálního hlediska co vytýkat, jak dokázali v Mirkově případě, jsou schopni naprosto stejných podrazů. Ale co s nimi, s hrdiny „odboje“?! Zajdou tiše a beze stop! Za pět deset let si na ně nikdo ani nevzpomene, protože JE UŽ NIKDO NEBUDE POTŘEBOVAT! Sir Francis Cambell, který hyeny dlouhá léta studoval, o nich napsal:
„Hyaenidae - hyenovití - jsou podivní nevzhlední tvorové z čeledi psovitých šelem, které jsou schopné naprosto všeho a ničeho se neštítí, a to dokonce i vůči svému vlastnímu druhu. Umírají osamoceně v křovinách, kde si před tím vyhrabou prohlubeň, ale jejich soukmenovci je stejně vždycky najdou a sežerou, někdy dokonce ještě teplé.“
Nezáviděníhodné, ale patrně nezbytné. Nechci se již dále těmto tvorům mezi námi věnovat. Pohled na ně v televizních pořadech je trapný a tragikomický - zvláště jejich snaha zavděčit se přechodně mocným z posledních sil. Zaslouží si pouze lhostejnost - nic víc.
Mirek nám ovšem chybí. Postrádáme jeho moudrost, rozhled, neobyčejně hluboké vzdělání a filosofické nazírání světa. Čtu si jeho články, nepublikované úvahy a zamyšlení, která s časem naprosto neztrácejí na smyslu a významu. O jednu jeho myšlenku bych se chtěl s Vámi závěrem podělit:
„Politika není věcí kvanta vědomostí a detailů - je především věcí výchovy k ní. A politická výchova je věcí duchovních vlastností, které formují celého člověka, nejen jeho intelekt, ale také cit a vůli. Nám však chybí jak politická výchova, tak politická vzdělanost - ale především mravní vůle a síla. Sílu a cenu národa je možné poznat jenom v krutých chvílích jeho osudu. Národ by si měl připustit, že v klikatině politických a hospodářských podvodů a kejklů přítomnosti je zásah prozřetelnosti, která se nikdy nemýlí.“ Úpis pro budoucnost,
17. 11. 1991, M. Dolejší
Nelze pro tuto chvíli učinit víc, než se rozloučit jeho vlastními slovy. Mirek mi několikráte připomínal: „Není vůbec důležité, zda bude lépe či hůř, důležité je zachovat si sebeúctu a nemít důvod stydět se sám za sebe!“ Díky, Mirku !
PhDr. Josef Dolejší.
22. listopad 2008 17:06
Okomentovat