pátek 29. července 2011

převzato............


Únorové události 1948 v dokumentech

Středa v 17:54 | Karel Doskočil, Jaroslav Skopal |  Jiní autoři

CERNO ET SCRIBO zjistilo

Národní socialisté v boji za svobodu (1938 - 1945) je název další kapitoly z dějin Čs. národně socialistické strany umistěné na stránce Jiřího Paroubka Vaše věc. V uvedeném článku je správně zdůrazněna systematická práce KSČ na prosazení její koncepce politického vývoje po skončení války. Její verze Košického vládního programu v podstatných bodech byla přijata. A to byl též jeden z momentů, který pomohl komunistům v únoru 1948 uchopit moc.

Připomeňme si ještě, jak přededa národních socialistů Petr Zenkl v roce 1945 popsal svou představu o demokracii a tím nepřímo i svůj postoj ke komunistům (Socialismus věčně živý):
Jak jsem uvedl již na začátku tohoto projevu, jsou obě základní ideje naší strany, idea nacionalismu a socialismu, nerozlučné spjaty s ideou demokracie, demokracie opravdové, důsledné a poctivé. Hlásíme se k demokracii dnes víc než kdy jindy, protože ji ještě nepovažujeme za zcela zajištěnu. Slova o základních lidských právech a o
nedotknutelných osobních svobodách nejsou nám jen hesly - jsou pevnými a neměnnými články našeho desatera. Zmínil jsem se již o neblahém dědictví, které nám zůstalo po Němcích - dědictví, které chceme vyhladit a proti kterému vystoupíme znovu a znovu, kde se s ním setkáme. Proto budeme úzkostlivě střežit svobody projevu ať psaného nebo mluveného, proto se budeme bránit každému nátlaku na lidské svědomí a budeme potírat každý pokus nebo i jen příznak autoritativnosti nebo totálních tendencí. Víme dobře, že tímto postojem vyjadřujeme vůli většiny našeho lidu, což neznamená, že bychom jej zaujímali z důvodů agitačních: je diktován naším hlubokým přesvědčením, že jen a jedině režim demokratický a jen a jedině demokratické methody jsou zárukou našeho národního rozvoje, našeho vnitřního míru a naší šťastné budoucnosti.
Co tedy znamená idea demokracie pro nás v dnešní převratné době? Nic víc a nic méně, než důsledné prováděni známého Lincolnova hesla "vláda lidu, skrze lid a pro lid". Hlásíme se oddaně k onomu pojetí demokracie, jakému náš národ učil jeden z největších demokratů světa Tomáš G. Masaryk. A Masaryk říká: "Demokracie není jen formou státní, není jen tím, co je napsáno v ústavách: demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, v lidskost a v lidství, a není důvěry bez lásky, není lásky bez důvěry". Žádný světový myslitel nepromyslil tak hluboce a do všech důsledků myšlenku, že idea demokracie v podstatě znamená praktické uskutečňování lásky k bližnímu, lidského
bratrství, jako náš nesmrtelný Masaryk. Utrpení lidstva, jímž jsme prošli za posledních sedm let, dokázalo celému světu, že jedině tato idea může svět zachránit před zhroucením do naprostého chaosu, v němž se člověk stává člověku vlkem a v němž by zmizela veškerá lidská kultura a civilisace. Hetakomby mrtvol mučedníků nacistického násilí musí být pro každého výmluvnými svědky o tom, kam se řítí svět, v němž lidé zapoměli, že jsou lidmi, že jsou bytostmi stvořenými k obrazu Božímu. Dnes již neexistuje volba "demokracie nebo diktatura", dnes se tato otázka změnila v otázku "demokracie nebo zkáza všeho", co stojí za to, aby lidský život na této planetě byl zachován. Diktatury, založené na hrubém násilí jedné menší části společnosti nad druhou, dokázaly svým násilnickým běsněním, že jsou nejzhoubnější formou lidského spolužití, jaké si vůbec lze představit. Demokracie je však nejen životní formou, o jejíž uskutečnění musí dnes usilovat c na své politické funkceelý svět. ale zároveň formou, která jedině vyhovuje životním zájmům a dějinným tradicím našeho národa.
Prezident E.Beneš s Petrem Zenklem
Na snímku je Petr Zenkl s prezidentem Edvardem Benešem v době, kdy byl primátorem města Prahy.
Petr Zenkl byl během únorových událostí v r. 1948 nucen jednat tak, aby se nezpronevěřil svým zásadám. Dokladem toho je i záznam z jednání ústedního zastupitelstva národně socialistické strany den před přijetím demise ministrů.
Záhy nato rezignují ministři ČSNS na své politické funkce a mandáty.
Tento dokument pak komunisté využili ke zdůvodnění jejich vynuceného odchodu i z parlamentních lavic.
Nastupují akční výbory, které provádějí čistky všude, kde se dá. O tom příště.

Z výsledků zkoumání CES

Úterý v 22:04 | Jaroslav Skopal, Karel Doskočil |  Jiní autoři

Alois Neuman o únoru 1948 ve svém záznamu ze 14. března 1968

CERNO ET SCRIBO je sdružení registrované u Ministerstva vnitra 7.8.2009 za účelem dokumentování a popularizace mj. i politických stran v období 1918 až 1948.
Toto sdružení založili Vladimír Krajina, Karel Doskočil a Jessica Horváthová. Sdružení se zabývá i děním kolem Národního hřebčína Kladruby nad Labem (pod vedením pana Jiřího Duška, svého času poradce ministra zemědělství Josefa Luxe).
V tomto příspěvku uvádíme záznam pro paměť sepsaný Aloisem Neumanem 14. března 1968 o jeho vystupování v rozhodujících únorových dnech roku 1948. Psal jej v době "pražského jara", kdy patrně cítil vnitřní potřebu vyrovnat se se svým postojem v onom období roku 1948. Záznam je fotokopií dokumentu uloženého ve státním archivu. V dalších příspěvcích se zaměříme přímo na dobové dokumenty. Snad to pomůže poobjasnit otázky, dokdy to vše bylo ve shodě s právem, a kdy začalo bezpráví a totalita.
1. strana Neumanova záznamu
2. strana Neumanova záznamu
4.strana Neumanova záznamu
Ústavní slib přednesli členové nové Gottwaldovy vlády na Pražském hradě 27.února 1948 do rukou prezidenta republiky Edvarda Beneše. Vládu uvedl předseda vlády Klement Gottwald. Byli v ní mj. Bohumil Laušman, Antonín Zápotocký, dr. Antonín Gregor, Zdeněk Fierlinger, František Krajčír , Alois Petr, Alois Neumann, Evžen Erban, Josef Plojhar.

Žádné komentáře: