Pro všechny " nacionalistické " o,...%
Tento rozhovor s předsedou SNS Janem Slotou přinesl web Centrum.cz . Ač některé dotazy páně redaktora jsou řečeno slovy M.Zemana idiotské, předseda SNS vše srozumitelně vyargumentoval. Nečekám, že by analogický krok krok na straně českých nacionalistů provedl, ač mne třeba napadá web NM a předseda SHO Mgr. Švec.
r
Česi boli zvýhodňovaní - hovorí o Československu Slota
(I. časť)
Bratislava - V médiách sa objavujú hlavne jeho slovné útoky na maďarských politikov a vulgárne výroky. V rozhovore pre denník Aktuálně.cz dlhoročný šéf vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota odkrýva svoje názory na fungovanie EÚ či rozpad Československa. "Česko si podľa mňa zo spoločného majetku ukrajovalo viac, než mu patrilo," hovorí politik, ktorý jedným dychom dodáva, že vzťahy Čechov a Slovákov ostávajú priateľské a "nadštandardné". Komentuje aj súčasnú českú politiku a nezabudne podotknúť, že niektorí českí politici podľa jeho názoru "lezú Američanom niekam". "Turci nie sú Európania - mentalitou, ani nábožensky, ani kultúrou, a čo je na tom najhoršie, sú moslimovia," myslí si o vyhliadkach Turecka na vstup do EÚ. Na podobné témy Ján Slota odpovedá rozvážne, rozrušia ho až otázky týkajúce sa slovensko-maďarských vzťahov. Túto časť rozhovoru si budete môcť prečítať na stránkach denníka Aktuálně.cz zajtra.
Aktuálne: Tento rozhovor vyjde 28. októbra. Je pre vás tento deň dôvodom na oslavu?
Určite áno, bol to významný deň z historického pohľadu pre Čechov aj Slovákov, pre ktorých to bolo prelomenie tisíca rokov pod vládou Uhorska, keď ani neboli národom.
A: Príde vám na um jedna vec, jedna výhoda spoločného štátu, ktorá by Slovensku dnes chýbala?
Čím väčší štát je, a čím má väčšie ekonomické zázemie, tým je to pre jeho vývoj výhodnejšie. Od začiatku sa jeho predstavitelia - myslím Masaryka alebo Beneša - na Slovákov pozerali s nadhľadom. Obaja presadzovali fenomén československého národa. Ale spojenie do jedného štátu nebolo vhodné pre obidva tieto národy rovnako. Výhodnejšie to bolo pre český národ. To sa počas spolužitia prejavovalo určitým napätím.
Vieme, že niekoľkokrát došlo k zásadným konfliktom, napríklad aj medzi Masarykom a Benešom na strane jednej a Štefánikom a Hlinkom na strane druhej. Rozdelenie našich štátov ukázalo, že oba národy k sebe majú veľmi blízko - rečou aj mentalitou. Ale zároveň bolo rozdelenie dobré v tom, že sa nepokračovalo v sebaklame na jednej ani druhej strane.
A: Ako teda Česi podľa vás boli zvýhodňovaní?
Vezmite si rozdeľovanie peňazí: ako sa stavalo metro v Prahe, kam smerovali najväčšie investície na výstavbu diaľnic a tak ďalej. Česko si podľa mňa zo spoločného majetku ukrajovalo viac, než mu patrilo. Naše vzťahy sú ale aj naďalej nadštandardné, priateľstvo medzi našimi národmi je jednoznačné, a to nielen medzi politikmi, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi. Napriek tomu, že slovenská ekonomika zatiaľ nie je taká silná ako česká, v reformách, ktoré Slovensko zaviedlo, vašu krajinu jednoznačne predbehlo a ukazuje sa, že ekonomiku Česka dobiehame.
A: Väčšinu reforiem zaviedla predchádzajúca pravicová vláda Mikuláša Dzurindu, voči ktorej ste boli v opozícií. Znamená to teda, že jej reformy teraz hodnotíte kladne?
Niektoré kroky predchádzajúcej vlády boli krokmi správnym smerom. Aj keď napríklad privatizácia strategických podnikov neznamenala len krok späť, ale desať krokov späť. Naopak napríklad rovná daň bola krokom úspešným a posunula vývoj Slovenska vpred.
A: Reformy sa snaží robiť aj súčasná česká vláda. Ku ktorému českému politikovi alebo strane máte najbližšie?
Nikdy som netajil sympatie k Václavovi Klausovi. Je to vynikajúci ekonóm. Blízky je mi aj v tom, že je otvorený a vidí aj aktivity EÚ a predstaviteľov štátov, ktoré sú v EÚ podstatne silnejšie než naše dve malé krajiny. Proti tomu niektorí českí politici lezú Američanom niekam. Nechcem vnášať napätie medzi naše národy, ale to môj osobný názor a nemám obavy ho povedať nahlas. Keď bol na čele ODS Václav Klaus, bola mi sympatická ODS. Od doby, čo odišiel, je to akoby iná strana. Aj vaše posledné krajské a senátne voľby ukázali, že ODS s novým vedením totálne prepadla.
A: Hovorili ste o názore Václava Klausa na EÚ. Vy ste chceli kandidovať do europarlamentu. Čo tam chce vaša strana presadzovať?
Naša strana bola vždy zástancom vstupu Slovenska do EÚ, na druhej strane sa nám ale nepáči, že niektorí politici zo západnej Európy chcú vytvoriť megaštát, v ktorom by sa malé národy ako napríklad aj Česko a Slovensko, mohli stratiť. Presadzujeme EÚ ako úniu národných štátov.
A: Ste za Lisabonskú zmluvu?
Naša strana hlasovala za Lisabonskú zmluvu, ale bola to vec koaličnej dohody. Bolo mi celkom sympatické, že Íri Lisabonskú zmluvu nepodporili.
A: Ako by sa EÚ mala ďalej vyvíjať? Ste za vstup Ukrajiny alebo Turecka do EÚ?
Bol by to veľmi nešťastný krok. Turci nie sú Európania - mentalitou ani nábožensky ani kultúrou, a čo je na tom najhoršie, sú moslimovia. Aj súčasná turecká vláda vedie krajinu tak, že je stále viac islamizovaná. Čo sa týka Ukrajiny, ani pri nej by nebolo vhodné, aby vstúpila do Európskej únie. Má obrovské vnútorné problémy, medzi východom a západom. V priemyselnej východnej časti majú jednoznačne prevahu Rusi nad Ukrajincami a rozpory, ktoré tam sú, ostanú stále. Vstupom Ukrajiny do Únie by sa tieto rozpory mohli preniesť aj do samotnej EÚ.
A: Slovensko a Maďarsko sú členmi EÚ. Dá sa situácia v Ukrajine porovnať so slovensko-maďarskými spormi?
Nie je to podobné, tam ide o krajinu plnú sporov, my sme dva samostatné štáty.
A: Ale v Ukrajine žije početná ruská menšina, rovnako ako na Slovensku žije početná maďarská menšina.
Ukrajinsko-ruské vzťahy sú výbušné. Ukrajinský prezident rozpustil parlament a krajina stojí pred predčasnými voľbami a situácia tam ďalej graduje. Situácia medzi Slovenskom a Maďarskom má určite veľmi ďaleko k tak napätým vzťahom, aké sú medzi jednotlivými politickými stranami na Ukrajine.
Ako výbušné sú podľa Jána Slotu slovensko-maďarské vzťahy, si prečítajte v druhej časti rozhovoru, ktorú denník Aktuálne publikuje v stredu.
Autor: Zdeněk Mihalco
--------------------------------------------------------------------------------
Češi byli zvýhodňováni, říká o Československu Slota (I. časť)
Bratislava - V médiích se objevují hlavně jeho slovní útoky na maďarské politiky a vulgární výroky, kdy například Jana Švejnara označil za "amerického přivandrovalce a hnůj".
V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz dlouholetý šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota poodkrývá své názory na fungování EU nebo rozpad Československa.
"Česko si podle mě ze společného majetku ukrajovalo víc, než mu patřilo," říká politik, který jedním dechem dodává, že vztahy Čechů a Slováků zůstávají přátelské a "nadstandardní". Komentuje i současnou českou politiku a neopomene podotknout, že někteří čeští politici podle jeho názoru "lezou Američanům někam".
"Turci nejsou Evropané - mentalitou, ani nábožensky, ani kulturou, a co je na tom nejhorší, jsou muslimové," myslí si o vyhlídkách Turecka na vstup do EU.
K takovým tématům Ján Slota odpovídá rozvážně, rozruší ho až otázky týkající se slovensko-maďarských vztahů. Tuto část rozhovoru si budete moci na stránkách deníku Aktuálně.cz přečíst zítra.
Aktuálně.cz: Tento rozhovor vyjde 28. října. Je pro vás tento den důvodem k oslavě?
Určitě ano, byl to významný den z historického pohledu pro Čechy i Slováky, pro které to bylo prolomení tisíce let pod vládou Uherska, kdy ani nebyli národem.
A.cz: Napadne vás jedna věc, jedna výhoda společného státu, kterou teď Slovensko postrádá?
Čím větší je stát, a čím má tedy větší ekonomické zázemí, tím je to pro jeho vývoj výhodnější. Od začátku se jeho představitelé - myslím Masaryka nebo Beneše - na Slováky dívali s nadhledem. Oba prosazovali fenomén československého národa. Ale spojení do jednoho státu nebylo výhodné pro oba dva národy stejně. Výhodnější to bylo pro český národ. To se během spolužití projevovalo různým napětím.
Víme, že několikrát došlo k zásadním konfliktům, ať už mezi Masarykem a Benešem na straně jedné a Štefánikem nebo Hlinkou na straně druhé. Rozdělení našich států ukázalo, že oba národy k sobě mají velmi blízko - řečí nebo mentalitou. Ale zároveň bylo rozdělení dobré v tom, že se nepokračovalo v sebeklamu na jedné ani druhé straně.
A.cz: Jak tedy Češi podle vás byli zvýhodňováni?
Vemte si rozdělování peněz: jak se stavělo metro v Praze, kam směřovaly největší investice do výstavby dálnic a tak dále. Česko si podle mě ze společného majetku ukrajovalo víc, než mu patřilo. Naše vztahy jsou ale i nadále nadstandardní, přátelství mezi našimi národy je jednoznačné, a to nejen mezi politiky, ale i mezi obyčejnými lidmi. Přestože slovenská ekonomika zatím není silná tak jako česká, v reformách, které Slovensko zavedlo, vaši zemi jednoznačně předběhlo a ukazuje se, že ekonomiku Česka doháníme.
A.cz: Většinu reforem zavedla předchozí pravicová vláda Mikuláše Dzurindy, vůči které jste byli v opozici. Znamená to tedy, že její reformy teď hodnotíte kladně?
Některé kroky předcházející vlády byly kroky správným směrem. I když například privatizace strategických podniků neznamenala jen krok zpět, ale deset kroků zpět. Ale třeba rovná daň byla krokem úspěšným a posunula vývoj Slovenska dopředu.
A.cz: Reformy se snaží provádět i současná česká vláda. Ke kterému českému politikovi nebo straně máte nejblíže?
Nikdy jsem netajil sympatie k Václavu Klausovi. Je to vynikající ekonom. Blízký je mi i v tom, že je otevřený a vidí i aktivity EU nebo představitelů států, které jsou v EU podstatně silnější než naše dvě malé země. Proti tomu někteří jiní čeští politici lezou Američanům někam. Nechci vnášet napětí mezi naše národy, ale je to můj osobní názor a nemám obavy jej říct nahlas.
Když byl v čele ODS Václav Klaus, byla mi sympatická ODS. Od doby, co odešel, je to jakoby jiná strana. I vaše poslední krajské a senátní volby ukázaly, že ODS s novým vedením totálně propadla.
A.cz: Mluvil jste o názoru Václava Klause na EU. Vy chcete kandidovat do europarlamentu. Co tam chcete prosazovat?
Naše strana byla vždy zastáncem vstupu Slovenska do EU, na druhé straně se nám nelíbí, že někteří politici ze západní Evropy chtějí vytvořit megastát, ve kterém by se malé národy, jako například i Česko a Slovensko, mohly ztratit. Prosazujeme EU jako unii národních států.
A.cz: Jste pro Lisabonskou smlouvu?
Naše strana hlasovala pro Lisabonskou smlouvu, ale byla to věc koaliční dohody. Bylo mi vcelku sympatické, že Irové Lisabonskou smlouvu nepodpořili.
A.cz: Jak by se EU měla dál vyvíjet? Jste pro vstup Ukrajiny nebo Turecka do EU?
Byl by to velmi nešťastný krok. Turci nejsou Evropané - mentalitou ani nábožensky ani kulturou, a co je na tom nejhorší, jsou muslimové. I současná turecká vláda vede zemi tak, že je stále více islamizovanou. Co se týče Ukrajiny, ani u ní by nebylo vhodné, aby vstoupila do Evropské unie. Má obrovské vnitří problémy, mezi východem a západem. V průmyslové východní části mají jednoznačně převahu Rusové nad Ukrajinci a rozpory, které tam jsou, zůstanou stále. Vstupem Ukrajiny do Unie by se tyto rozpory mohly přenést i do samotné EU.
A.cz: Slovensko a Maďarsko jsou členy EU. Lze situaci na Ukrajině srovnávat se slovensko-maďarskými spory?
Není to podobné, tam jde o zemi plnou sporů, my jsme dva samostatné státy.
A.cz: Ale na Ukrajině žije početná ruská menšina, stejně tak na Slovensku žije početná maďarská menšina.
Ukrajinsko-ruské vztahy jsou výbušné. Ukrajinský prezident rozpustil parlament, jsou před předčasnými volbami a situace tam dál graduje. Situace mezi Slovenskem a Maďarskem má určitě velmi daleko k takovým napjatým vztahům, jaké jsou mezi jednotlivými politickými stranami na Ukrajině.
Jak výbušné jsou podle Jána Sloty slovensko-maďarské vztahy, si přečtěte v druhé části rozhovoru, kterou deník Aktuálně.cz publikuje ve středu.
Slota prirovnal slovensko-maďarské spory k Mníchovu 38
"Prekáža mi, že zo mňa médiá robia nejaké monštrum. Veď nie som žiadny extrémista," zopakuje niekoľkokrát pred aj po rozhovore Ján Slota, šéf vládnej nacionalistickej slovenskej strany SNS.
V druhej časti rozhovoru pre denník Aktuálne, venovanej najmä slovensko maďarským vzťahom, okrem iného prirovnáva maďarských politikov k predstaviteľom nacistického Nemecka a súčasné slovensko maďarské spory k Československu pred Mníchovskou dohodu v roku 1938. "Myslím, že situácia sa vyvíja ako v tridsiatom ôsmom roku v západných Čechách. Aj tam bol problém nazývaný najskôr rôznymi formami, ani sa nehovorilo o politickej autonómii, a potom sa to skončilo Mníchovom a odtrhnutím veľkej časti územia bývalého Československa," vyhlásil. Slota rovnako obviňuje politikov zo strany SMK zastupujúcich maďarskú menšinu na Slovensku, že sa usilujú o odtrhnutie tejto časti územia. Diskutovať s nimi a hľadať riešenie sporov odmieta.
Aktuálne: Pred niekoľkými dňami ma zaujala štúdia slovenských sociológov, že čistú územnú autonómiu si želá len 5 percent Maďarov na Slovensku. Podľa všetkého tak obyvatelia Slovenska, ktorí sú maďarskej národnosti, nemajú príliš separatistické tendencie. Vy tvrdíte, že Maďari Slovensko ohrozujú. Aké nebezpečenstvo podľa vás zo strany Maďarov Slovensku hrozí?
Neviem, odkiaľ táto štatistika pochádza, nemyslím, že to je relevantné číslo. Som však hlboko presvedčený, že 95 percent politikov SMK je jednoznačne za autonómiu južného Slovenska.
Z čoho vychádzate?
Predseda SMK sa aj v nedávnom rozhovore s Tokésom (europoslanec zastupujúci maďarskú menšinu v Rumunsku pozn. red.), s týmto ultraradikálom a veľkomaďarským šovinistom, zástancom Veľkého Maďarska, rozhodne vyjadril za politickú autonómiu južného Slovenska. A to je rozhodujúce že SMK je predstaviteľom maďarskej menšiny, je to etnická strana, volená jednoznačne len drvivou väčšinou slovenskými Maďarmi.
Aké je východisko slovensko maďarských sporov? Prečo nediskutujete s maďarskými politikmi? Prečo si nedohodnete stretnutie napríklad s Viktorom Orbánom (vedúci predstaviteľ maďarskej opozície, ktorý sa podľa Slotu usiluje o odtrhnutie Maďarmi obývanej časti Slovenska pozn. red.), kde by ste si mohli všetko v pokoji vydiskutovať a hľadať riešenie problému? Zavolali ste mu niekedy s takýmto návrhom?
Pán Orbán zatiaľ nie je predstaviteľ oficiálnej výkonnej moci. Na to, aby sa diskutovalo medzi oficiálnymi štátnymi predstaviteľmi, tu máme vlády.
Myslím, že situácia sa vyvíja ako v tridsiatom ôsmom roku v západných Čechách. Aj tam bol problém nazývaný najskôr rôznymi formami, ani sa nehovorilo o politickej autonómií, a potom sa to skončilo Mníchovom a odtrhnutím veľkej časti územia bývalého Československa.
Vtedajšia československá vláda stále vychádzala v ústrety sudetským Nemcom a ich požiadavkám a tiež nikdy nedosiahla naplnenie ich očakávaní. Z jednoduchého dôvodu: tieto zámienky, ktoré sudetskí Nemci mali na československú vládu, neustále gradovali, a výsledný efekt bol odtrhnutie územia. A takéto úmysly majú podľa všetkého aj predstavitelia SMK, ktorí to oficiálne popierajú tak ako to popierali henleinovci. A v konečnom dôsledku to vtedy skončilo tak, ako to skončilo. Chcem zdôrazniť o čom sa mám rozprávať s pánom Orbánom, ktorý pri návšteve Košíc povedal, že Košice budú opäť maďarské?
K čomu nacionalizmus a nacionalistické výroky viedli, sme videli v deväťdesiatych rokoch na Balkáne, kde politici bez vzájomnej diskusie podnietili obyčajných ľudí k násiliu. Vaša strana je predsa vo vláde. Nemala by teda naopak iniciovať diskusiu a uzmierovanie?
Osobne by som rád hovoril s politikmi, ktorí jednoznačne uznávajú Trianon (zmluva z roku 1920 stanovujúca hranice Maďarska pozn. red.). S takými politikmi by sme rokovali a radi prediskutovali otázky, ktoré by odstránili medzinárodné napätie. Nechcem ale jednať s človekom, ktorý neuznáva Trianon.
Veď na základe Trianonu vzniklo Československo. Neuznávaním Trianonu sa spochybňuje rozdelenie po prvej svetovej vojne v Európe. Nedokážem pochopiť, keď ma niekedy obviňuje z toho, že som radikál... V tomto smere na nikoho neútočím napríklad tým, že by som vznášal nejaké územné alebo iné požiadavky. My chceme zachovať suverenitu nášho územia, čo je prirodzené pre každý národný štát.
Podľa vás skutočne hrozí vojenský útok na Slovensko?
Pokladám to len za krajnú možnosť. Nedávno som sa vyjadril o systéme domobrany na Slovensku a na tom trvám. Nemal som však na mysli, ako to chybne rozoberali niektoré médiá, že by tu vznikli nejaké vojenské skupiny, ale bol by to systém, kde by sa z armády vyčlenili inštruktori, ktorí by mladíkov naučili zaobchádzať so zbraňou, a to bez toho, že by mladí muži tie zbrane vlastnili. Vezmite si napríklad maďarskú národnú stráž. Je tam 20 tisíc mužov vyzbrojených ľahkými pechotnými zbraňami, o ktorých sa nepíše, nediskutuje. A táto zložka je z tých, ktorí nepodliehajú veleniu NATO! Národné armády Slovenska a Maďarska podliehajú Severoatlantickej aliancii, ale tieto zložky sú iné, tu vlastne nikým neriadené. Vraj majú obyvateľov chrániť pred povodňami na čo teda majú guľomety a samopaly? To je asi trošku podozrivé.
A to nehovorím o maďarských gardách. Na nás útočia takzvaní demokrati zo všetkých strán, ako sme radikálni a nacionalistickí, ale ja osobne som žiadal generálneho prokurátora a vedenie parlamentu, aby bola okamžite zakázaná Pospolitosť (slovenská nacionalistická organizácia pozn. red.). Sú to šialenci, ktorí sa podobne ako maďarské gardy snažili mašírovať po Slovensku napriek tomu ich oproti Maďarskej garde nie je ani sto. Teraz sa pozrite do Maďarska, kde tri tisícky neofašistov Maďarskej gardy skladajú sľub a prísahu, a to do rúk bývalého ministra obrany. Európa sa len nečinne prizerá.
To sú tvrdé výroky, ale nie je ťažké nimi provokovať. Podľa mnohých novinárov a politológov sú práve protimaďarská politika a protimaďarské výroky to, čo udržuje popularitu a politické preferencie vašej strany. Je niečo iné, čo môže vaša strana ponúknuť?
Je toho podstatne viac, máme tri ministerstvá. V rámci rezortu školstva sa nám podarilo pripraviť množstvo zákonov, na svete je školská reforma, ktorú predchádzajúca vláda za niekoľko rokov nezvládla pripraviť a presadiť v parlamente. Je to najvýznamnejší zákon za posledné desaťročie pre školstvo, pretože dovtedy platil socialistický zákon...
Ale veď pri schvaľovaní školskej reformy vypukli ďalšie slovensko maďarské spory. V učebniciach pre slovenských Maďarov nie sú niektoré geografické názvy v maďarčine. Teda opäť protimaďarská politika.
To sú dezinformácie, ktoré ste získali zrejme z niektorých slovenských médií. Národnostným menšinám zachovala súčasná vláda status quo. Okrem toho, v rámci ministerstva pre miestny rozvoj sme veľa urobili pre výstavbu nájomných bytov. Prijali sme legislatívu, ktorá umožňuje prijať rôzne formy dotácií z eurofondov, to isté v rámci ministerstva pre životné prostredie. Výrazne sme ako prvá vládna strana finančne posilnili protipovodňové opatrenia v krajine.
SNS nemá len jednu tému maďarskú menšinu aj keď tomu prikladáme veľký dôraz. V Srbsku sa nedával až taký veľký dôraz tomu, aby sa riešil problém Kosova a vidíte, ako sa to skončilo. V historicky najvýznamnejšej časti Srbska na Kosovom poli padli desaťtisíce Srbov za celú kresťanskú Európu. Aj zásluhou SNS Slovensko neuznalo samostatnosť Kosova.
Poďme na inú tému. Na Slovensku sa blížia prezidentské voľby, ktoré sa budú konať na budúci rok. Koho SNS podporí?
Odporučím predsedníctvu SNS oficiálne podporiť Ivana Gašparoviča (cez víkend sa tak skutočne stalo a SNS rozhodla, že bude Gašparoviča v prezidentských voľbách podporovať pozn. red.). Myslím však, že by mal byť podstatne aktívnejší v niektorých medzinárodno politických otázkach. Napríklad mohol byť kritický k neoficiálnym návštevám maďarského prezidenta na Slovensku. Neviem, ako prezident môže neoficiálne chodiť po území iného štátu a po politických mítingoch SMK.
Je to rovnako nepochopiteľné, ako si všetci maďarskí predsedovia vlád namýšľajú, že sú premiérmi 15 miliónov Maďarov, napriek tomu, že v Maďarsku ich je len 10 miliónov. To sú veci, ktoré naznačujú, o čo im v skutočnosti ide. Bežte sa pozrieť na niektoré školy, kde visia mapy Veľkého Maďarska a kde je Slovensko vyznačené ako Félvidék.
Opäť sme sa dostali k slovensko maďarským vzťahom. Z čoho vychádzate, že bežní ľudia Maďari na Slovensku, chcú autonómiu alebo Veľké Maďarsko a sú pre Slovensko hrozbou?
To jednoznačne neviem povedať, ale vidím tu obrovské nebezpečenstvo. Veď aj pred prvou svetovou vojnou dochádzalo na tomto území k násilnostiam. Ľudia, susedia žijúci vedľa seba Slováci aj Maďari, dovtedy boli priateľmi. A naraz Maďari začali Slovákov zabíjať, vešať aj deti a babičky. Preto sme tak opatrní.
Ale opäť - nič, žiadne prieskumy, nenasvedčujú tomu, že medzi obyčajnými ľuďmi Slovákmi aj Maďarmi sú v súčasnosti vážnejšie problémy. Aj keby boli, nemali by to byť politici, kto sa pokúsi skutočné a domnelé problémy vyriešiť, ísť obyčajným ľuďom príkladom a začať slušný dialóg?
Prečo sa Beneš nestretol s Hitlerom? Pretože vedel, o čo Hitlerovi ide. Keby to vedel aj premiér Veľkej Británie a premiér Francúzska, určite by nezapredali Československo. Ale zapredali. A mier onedlho mierom už nebol.
--------------------------------------------------------------------------------
Slota přirovnal slovensko-maďarské spory k Mnichovu 38
Bratislava - "Vadí mi, že ze mě média dělají nějaké monstrum. Vždyť nejsem žádný extremista," zopakuje několikrát před a po rozhovoru Ján Slota, šéf vládní nacionalistické slovenské strany SNS.Následně, v druhé části rozhovoru pro Aktuálně.cz věnované hlavně slovensko-maďarským vztahům, mimo jiné tento vládní politik přirovnává maďarské politiky k představitelům nacistického Německa a současné slovensko-maďarské spory k Československu před Mnichovskou dohodou v roce 1938."Myslím, že situace se vyvíjí jako v osmatřicátém roce v západních Čechách. I tam byl problém nazývaný nejdřív různými formami, ani se nemluvilo o politické autonomii, a pak to skončilo Mnichovem a odtrhnutím velké části území bývalého Československa," prohlásil.Slota rovněž obviňuje politiky zastupující maďarskou menšinu na Slovensku ze strany SMK, že usilují o odtržení Maďary obývané části území. Diskutovat s nimi a hledat řešení sporů odmítá.
A.cz: Před několika dny mě zaujala studie slovenských sociologů, že čistou územní autonomii si přeje jen 5 procent Maďarů na Slovensku. Podle všeho tak obyvatelé Slovenska maďarské národnosti nemají příliš separatistické tendence. Vy tvrdíte, že Maďaři Slovensko ohrožují. Jaké nebezpečí tedy podle vás ze strany Maďarů Slovensku hrozí?
Nevím, odkud tato statistika pochází, nemyslím, že to je relevantní číslo. Jsem ale hluboce přesvědčený, že 95 procent politiků SMK je jednoznačně pro autonomii jižního Slovenska.
A.cz: Z čeho vycházíte?
Předseda SMK se i v nedávném rozhovoru s Tokésem (europoslanec zastupující maďarskou menšinu v Rumunsku - pozn. red.), s tímto ultraradikálem a velkomaďarským šovinistou, zastáncem Velkého Maďarska, rozhodně vyjádřil pro politickou autonomii jižního Slovenska. A to je rozhodující - že SMK je představitelem maďarské menšiny, je to etnická strana, volená jednoznačně jen drtivou většinou slovenskými Maďary.
A.cz: Jaké je východisko slovensko-maďarských sporů? Proč nediskutujete s maďarskými politiky? Proč si nedomluvíte schůzku třeba s Viktorem Orbánem (vedoucí představitel maďarské opozice, který podle Sloty usiluje o odtržení Maďary obývané části Slovenska - pozn. red.), kde byste si mohli všechno v klidu vyříkat a hledat řešení problémů? Zavolal jste mu někdy s takovým návrhem?
Pan Orbán zatím není představitel oficiální výkonné moci, na to, aby se diskutovalo mezi oficiálními státními představiteli, tu máme vlády.
Myslím, že situace se vyvíjí jako v osmatřicátém roce v západních Čechách. I tam byl problém nazývaný nejdřív různými formami, ani se nemluvilo o politické autonomii, a pak to skončilo Mnichovem a odtrhnutím velké části území bývalého Československa. Tehdejší československá vláda stále vycházela vstříc sudetským Němcům a jejich požadavkům a stejně nikdy nedosáhla toho, aby naplnila jejich očekávání. Z jednoduchého důvodu: tyto záminky, které sudetští Němci měli na československou vládu, neustále gradovaly a výsledný efekt byl odtržení území. A takové úmysly mají podle všeho i představitelé SMK, kteří to oficiálně popírají - tak jako to popírali henleinovci. A v konečném důsledku to tehdy skončilo tak, jak to skončilo. Chci zdůraznit - o čem si mám povídat s panem Orbánem, který při návštěvě Košic řekl, že Košice budou opět maďarské?
A.cz: K čemu politický nacionalismus a nacionalistické výroky vedly, jsme viděli v devadesátých letech na Balkáně, kde politici bez vzájemné diskuse zapříčinili válku a podnítili obyčejné lidi k násilí. Vaše strana přeci je ve vládě. A vlády o těchto sporech nyní nejednají. Neměla by tedy vaše strana naopak iniciovat diskusi a usmiřování?
Osobně bych rád hovořil s politiky, kteří jednoznačně uznávají Trianon (smlouva z roku 1920 stanovující hranice Maďarska - pozn. red.). S takovými politiky bychom jednali a rádi prodiskutovali otázky, které by odstranily mezinárodní napětí. Nechci ale jednat s člověkem, který neuznává Trianon. Vždyť na základě Trianonu vzniklo Československo. Neuznáváním Trianonu se zpochybňuje rozdělení po první světové válce v Evropě. Nedokážu pochopit, když mě někdo obviňuje z toho, že jsem radikál... V tomto směru na nikoho neútočím - třeba tím, že bych vznášel nějaké území nebo jiné požadavky. My chceme zachovat naši suverenitu, naše území, což je přirozené pro každý národní stát.
A.cz: Podle vás skutečně hrozí vojenský útok na Slovensko?
Pokládám to pouze za krajní možnost. Nedávno jsem se vyjádřil o systému domobrany na Slovensku a na tom trvám. Neměl jsem ale na mysli, jak to chybně rozebírala některá média, že by tu vznikly nějaké vojenské skupiny, ale byl by to systém, kdy by se z armády vyčlenili instruktoři, kteří by mladíky naučili zacházet se zbraní, a to bez toho, že by mladí muži ty zbraně vlastnili. Vezměte si například maďarskou národní stráž. Je tam 20 tisíc mužů, vyzbrojených lehkými pěchotními zbraněmi, o kterých se nepíše, nediskutuje. A tato složka je z těch, které nepodléhají velení NATO! Národní armády Slovenska i Maďarska podléhají Severoatlantické alianci, ale tyto složky jsou jiné, tedy vlastně nikým neřízené. Prý mají obyvatele chránit před povodněmi - na co teda mají kulomety a samopaly? To je asi trošku podezřelé.
A to nemluvím o maďarských gardách. Na nás útočí takzvaní demokrati ze všech stran, jací jsme radikální a nacionalističtí, ale já osobně jsem žádal generálního prokurátora a vedení parlamentu, aby byla okamžitě zakázaná Pospolitost (slovenská nacionalistická organizace - pozn. red.). Jsou to šílenci, kteří se podobně jako členové Maďarské gardy snažili mašírovat po Slovensku - přestože jich oproti Maďarské gardě není ani sto. Teď se podívejte do Maďarska, kde tři tisíce neofašistů Maďarské gardy skládají slib a přísahu, a to do rukou bývalého ministra obrany. Evropa jen nečinně přihlíží.
A.cz: To jsou tvrdé výroky, ale není těžké jimi provokovat. Podle mnohých novinářů a politologů jsou právě protimaďarská politika a protimaďarské výroky to, co udržuje popularitu a politické preference vaší strany. Je i něco jiného, co může vaše strana nabídnout?
Je toho podstatně víc, máme tři ministerstva. V rámci rezortu školství se nám povedlo připravit množství zákonů, na světě je školská reforma, kterou předchozí vláda za několik let nezvládla připravit a prosadit v parlamentě. Je to nejvýznamnější zákon za poslední desetiletí pro školství, protože do té doby platil socialistický zákon...
A.cz: Ale vždyť při schvalování školské reformy vypukly další slovensko-maďarské spory. V učebnicích pro slovenské Maďary nejsou některé geografické názvy v maďarštině. Tedy opět protimaďarská politika.
To jsou dezinformace, které jste získali zřejmě z některých slovenských médií. Národnostním menšinám zachovala současná vláda status quo.
Mimo to, v rámci ministerstva pro místní rozvoj jsme hodně udělali pro výstavbu nájemních bytů. Přijali jsme legislativu, která umožňuje přijmout různé formy dotací z eurofondů, to samé v rámci ministerstva pro životní prostředí. Výrazně jsme jako první vládní strana finančně posílili protipovodňová opatření v zemi.
SNS nemá jen jedno téma - maďarskou menšinu - i když tomu dáváme velký důraz. V Srbsku se nedával až tak velký důraz tomu, aby se řešil problém Kosova a vidíte, jak to skončilo. Na historicky nejvýznamnější části Srbska - na Kosově poli - padly desetitisíce Srbů za celou křesťanskou Evropu. I zásluhou SNS Slovensko neuznalo samostatnost Kosova.
A.cz: Pojďme k jinému tématu. Na Slovensku se blíží prezidentské volby, které sebudou konat příští rok. Koho SNS podpoří?
Doporučím předsednictvu SNS oficiálně podpořit Ivana Gašparoviče (o víkendu se tak skutečně stalo a SNS rozhodla, že bude Gašparoviče v prezidentských volbách podporovat - pozn. red.) . Myslím však, že by měl být podstatně aktivnější v některých mezinárodně-politických otázkách. Například mohl být kritický k neoficiálním návštěvám maďarského prezidenta na Slovensku - nevím, jak prezident může neoficiálně chodit po území jiného státu a po politických mítincích SMK.
Je to stejně tak nepochopitelné, jako když si všichni maďarští předsedové vlády namýšlejí, že jsou premiéry 15 milionů Maďarů, přestože Maďarů v Maďarsku je jen 10 milionů - to jsou věci, které naznačují, o co jim ve skutečnosti jde. Běžte se podívat na některé školy, kde visí mapy Velkého Maďarska a kde je Slovensko vyznačené jako Félvidék.
A.cz: Opět jsme se dostali k slovensko-maďarským vztahům. Z čeho vycházíte, že běžní lidé, Maďaři na Slovensku, chtějí autonomii nebo Velké Maďarsko a jsou pro Slovensko hrozbou?
To jednoznačně nedokážu říct, ale obrovské nebezpečí tu vidím. Vždyť i před první světovou válkou docházelo na tomto území k násilnostem - lidé, sousedi žijící vedle sebe - Slováci a Maďaři, do té doby přátelé. A najednou Maďaři Slováky začali zabíjet, věšet - i děti a babičky. Proto jsme tak opatrní.
A.cz: Ale opět. Nic, ani žádné průzkumy, nenasvědčuje tomu, že mezi obyčejnými lidmi - Slováky a Maďary - jsou dnes vážnější problémy. I kdyby byly, neměli by to být politici, kdo se pokusí skutečné a domnělé problémy vyřešit, jít obyčejným lidem příkladem a začít slušný dialog?
Proč se Beneš nepotkal s Hitlerem? Protože věděl, o co Hitlerovi jde. Kdyby to věděl i premiér Velké Británie a premiér Francie, určitě by nezaprodali Československo. Ale zaprodali. A mír zanedlouho mírem nebyl.
Autor: Zdeněk Mihalco
Na závěr uvedu, že v současné době je SNS členkou slovenské vládní koalice a je volební preference v průzkumech dosahují 15 %.
Výzva
-
V týchto dňoch došlo k bezprecedentnému porušeniu ústavných práv občanov
Slovenskej republiky Martina Lacka a Antona Čulena, keď ich zamestnávatelia
prepus...
před 8 lety
Žádné komentáře:
Okomentovat