Toto je první, by´t proklamativní pokus SSO , jak legislativně řešit problémy země zvané ČR.
Mám takový pocit, že chtějí řešit následky, nikoliv příčiny. Není určitě bez zajímavosti, že jako první si vyhlédli zdánlivě pod rouškou údajné rovnosti ty, kteří jsou nejvíce apriori při každém hospodářském otřesu ohroženi tj. zaměstnance.
Je-li toto ukázka mentality této strany, tak už dnes říkám NE.Oni tito zastydlí pohrobci železné lady , které zajímá ochrana státu Izrael a poklonkování USA jsou opravdu dalším klenotem na české politické mapě.
Ještě zrušit povinné zdravotní pojištění, předat sociální pojištění soukromým fondům , které je zdefraudují (po čase) a pak můžeme jenom čekat na to, až zase nějaký pomatenc vystřelí z Aurory.
Plán Svobodných na snížení nezaměstnanosti
zjednodušený režim zaměstnávání a zdanění práce, který umožní zaměstnání mimo zákoník práce a zdanění jednoduchým paušálem
Propouštění zaměstnanců, zejména v době hospodářského útlumu, je přirozený proces. Potřebujeme ale pružný trh práce, který zajistí hladké zaměstnání aktuálně volných lidí. Tomu dnes brání byrokracie, zastaralé předpisy a vysoké zdanění.
Svobodní proto navrhují řešení: „Zákon o svobodné pracovní smlouvě“, který bude srozumitelnou a stručnou alternativou složitého zákoníku práce. „Svobodná pracovní smlouva“ umožní jednoduché, rychlé a nebyrokratické uzavření pracovní smlouvy.
Svobodná pracovní smlouva se vyznačuje těmito charakteristikami:
Samy smluvní strany se svobodně domluví, zda uzavřou pracovní smlouvu podle zákoníku práce a stávajících daňových pravidel, nebo podle Zákona o svobodné pracovní smlouvě.
Každá ze smluvních stran může smlouvu vypovědět bez udání důvodu. Ve zkušební lhůtě ihned, po jejím uplynutí s výpovědní lhůtou 1-3 měsíce.
Práce vykonávaná podle této smlouvy podléhá zjednodušenému zdanění. Zaměstnavatel ze mzdy strhává a odvádí státu jediný paušál na zdravotní a sociální pojištění ve výši 30% mzdy.
Ani daň z příjmu fyzických osob, ani platby sociálního a zdravotního pojištění nad rámec mzdy se neplatí. Sazba 30% zajišťuje, že stát na pojistném vybere potřebné finance na zdravotní a sociální zabezpečení. Nemocenské pojištění zaměstnance bude dobrovolné, jako je tomu dnes v případě živnostníků.
Tento zákon neruší Zákoník práce, ale nabízí jednoduchou alternativu. Zaměstnavatel a pracovník by se mohli svobodně dohodnout, jakou formu zaměstnání zvolí.
Strana svobodných věří, že zavedením svobodné pracovní smlouvy by si mohly stovky tisíc lidí snadněji najít práci a stát by ušetřil desítky miliard korun vyplácených nezaměstnaným a jejich rodinám na sociálních dávkách. Současně by tento návrh nijak negativně neovlivnil příjmy státního rozpočtu.
Lidé, kteří by zvolili možnost zaměstnání podle „svobodné pracovní smlouvy“ by neplatili daň z příjmu fyzických osob, a přišli by tak o možnost uplatňovat slevy výjimky z této daně. Lidé s příjmem nad čtyřnásobkem průměrné mzdy by přišli o výhodu stropu na pojistné a paušální odvod by platili i z příjmu nad 80 tisíc měsíčně. Lidé, kteří práci mají, by se mohli se zaměstnavatelem domluvit, že změní svoji stávající pracovní smlouvu na "svobodnou pracovní smlouvu".
Níže uvádíme srovnání mezd podle stávající praxe a návrhu Svobodných. Z něj je patrné, že při stejném měsíčním základu dostane pracovník, pokud neuplatňuje selektivní daňové úlevy a výhody, o několik tisíc Kč více.
Příklad zdanění člověka s hrubou mzdou 15 000 Kč NYNÍ
Superhrubá mzda
20100
Zdravotní pojistné placené zaměstnavatelem
9%
1350
Sociální pojistné placené zaměstnavatelem
25%
3750
Hrubá mzda
100%
15000
Sociální pojistné placené zaměstnancem
6,50%
975
Zdravotní pojistné placené zaměstnancem
4,50%
675
DPFO (15% superhrubé mzdy minus 2070 Kč)
945
Čistá mzda
12405
Příklad zdanění člověka podle navržené Smlouvy o svobodné práci
Smluvní mzda
20100
Paušální odvod
30%
6030
Čistá mzda
14070
Republikové předsednictvo Svobodných, 22.2.2009
Výzva
-
V týchto dňoch došlo k bezprecedentnému porušeniu ústavných práv občanov
Slovenskej republiky Martina Lacka a Antona Čulena, keď ich zamestnávatelia
prepus...
před 8 lety
Žádné komentáře:
Okomentovat