sobota 22. listopadu 2008

Napsáno coby inspirace slovenským národním aktivismem

Pohľad spoza Moravy
Máme se co učit
Ona se nemusí objevovat Amerika. Když už dojde inspirace, tak se když ne učme, tak alespoň inspirujme u sousedů. Celý večer jsem věnoval surfování na webových stránkách slovenských národoveckých, vlasteneckých a nacionalistických politických stran, občanských sdružení a neformálním spolků. Řeknu to zcela otevřeně, srovnám-li to s weby českých handrkujících se nacionálů - většinou zdivočelých národních sociálů, tak se máme od slovenských kolegů co učit.
1. Prolistoval jsem stránky parlamentní Slovenské národní strany. Duo Slota - Bělousovová vedou zdatně politickou stranu mající standardní podporu ve výši 12 %. Stačil e-mail týkající se jisté objednávky a promptně mi bylo vyhověno a sděleno provedené opatření. Srovnám-li to s leckdy s čekáním na odpovědný e-mail v české kotlině, srovnávám nesrovnatelné.
2. Matice slovenská - odnož či spíše autonomní organizace pracující těsně se SNS. Předseda Markuš velice profesionálně v intencích moderního vlastenectví vede tuto osvětovou a vzdělávací organizaci.
3. Slovenské Hnutí Obrody - vedené mladým Mgr. Švecem. Tento kultivovaný muž promyšleně vede organizaci, kterou bych si dovolil srovnat s českou Národní myšlenkou.
4. Jednota slovenské mládeže - občanské sdružení mladých slovenských euroskeptiků.
5. Nové svobodné Slovensko - nacionalistická organizace mající velice zajímavé webové stránky. Neumím najít jejich českou analogii.
6. Národní stráž - nacionalistické sdružení hlásící se dle mého soudu k odkazu Slovenského státu. Trochu připomíná nedávnou rozpadnuvši se Národní čest.
7. Slovenská pospolitost - snad dle mých informací organizace sahající k repertoáru typu inspirace Norimberskými zákony. Její činnost byla nějako omezena slovenskými státními orgány. Zde bych kromě vcelku nápaditých webových stránek neviděl žádnou inspiraci pro české národovce.
8. Slovenská národní jednota a Slovenská ludová strana - politické subjekty hlásící se k odkazu presidenta Slovenského státu Josefa Tisa. Existuje mezi nimi velká řevnivost, obě vydávají periodika, mají své webové stránky. Zúčastňují se pravidelně voleb a je zajímavé, že svými volebními zisky v násobku v relativních číslech převyšují svoje české analogie. Bohužel webové stránky SLS jsem nenašel. Předsedou SNJ je Pánis, jedna ze známých figur federální politiky z počátku minulé dekády. Je zajímavé, že v roce 2005 s oběmi subjekty odmítl podepsat koaliční předvolební spolupráci předseda SNS Slota. Jak prozíravé.
Doporučuji zvídavějším českým národovcům prostudovat ediční schéma a anatomii webových stránek, vydavatelům nacionalistických periodik probíraná témata, formální ztvárnění tiskovin, přinášení zpráv, úroveň diskusí atd. Bylo to pro nich velice poučné a navíc jsem zjistil, že naši slovanští bratři nesou dosti těžce, že na jejich území probíhá setkání maďarských fašistů a českých šovinistů.
Jaroslav Vrána

Žádné komentáře: