úterý 24. února 2009

dále dr. Beneš - jeho obhájce

O co se snaží dr. Pořízka

Se značným odstupem se vracím k článku PhDr. Jiřího Pořízky "O jaký stát se zasloužil Dr. Edvard Beneš?", uveřejněném ve Večerníku dne 24. 5. t. r. Úvodem bych chtěl předeslat, že si velice vážím jeho humanitární a charitativní činnosti, z těchto důvodů jsem byl po přečtení výše uvedeného článku nemile překvapen.Musím poznamenat, že takový text plný záště, urážek a demagogie jsem již dlouho nečetl. Podobně zvolená slova by nepřekvapily u dobového fašistického nebo později komunistického tisku (jistě není jen náhoda, že si tyto dvě totalitní ideologie vybraly za jednoho z nepřátel právě Beneše). V současnosti stejné názory pravidelně slýcháváme ze strany Sudetských Němců.

Rozhodně nepatřím mezi zanícené Benešovy obdivovatele, ovšem s problematikou, týkající se našehodruhého prezidenta, jsem se ať už za doby vysokoškolských studií oboru historie nebo z vlastního zájmusamozřejmě setkal. Asi jsem se však nenaučil dobře číst mezi řádkynebo jsem četl špatnou literaturu, protože tvrzení, že Edvard Beneš v článku uváděných souvislostech zavinil smrt M. R. Štefánika a Antonína Švehly, je pro mě více méně novinkou. Možná že si Beneš se Štefánikem a Švehlou zrovna lidsky či politicky nerozuměli, ovšem obviňovat ho z přípravy sestřelení letadla nebo podání jedu je trochu silné kafe! Napadá mě, že v obdobném duchu mohl Pořízka obvinit Beneše i z úmrtí T. G. Masaryka nebo z atentátu na Aloise Rašína. Jistě by našel nějaký zaručený důkaz, skrývající se za odbornými argumenty jako "údajně", "podle jistých tvrzení" nebo jen jedna paní povídala… Dále mě překvapilo Pořízkovo objevné a pro danou problematiku jistě vysoce přínosné a vysvětlující odhalení údajného homosexuálního vztahu Beneše k sociálnědemokratickému a později komunistickému politikovi Zdeňku Fierlingerovi. Samozřejmě Dr. Pořízka ve stylu své argumentace netvrdí, že šlo o homosexuální vztah, prý to ale lze vypozorovat. Nezbývá než závidět tyto mimořádné pozorovací schopnosti! Možná by mohl Jiří Pořízka někdy v budoucnu uvést odbornou citaci pramenů a literatury, kde tato "fakta" vybádal. Rád bych se to dozvěděl již z toho důvodu, že opravdu existují kvanta literatury o Edvardu Benešovi a mnozí z nás by si rádi doplnili mezery ve vzdělání (to myslím zcela vážně a upřímně). Prozatímnezbývá než souhlasit s panem V. Vláčilem (viz Večerník 19. 7. t. r., "Šídlo v pytli neutajíš!"), že se všemi Pořízkovými tvrzeními by se dalo polemizovat a většinu z nich při seriózním rozboru vyvrátit.Některé názory Dr. Pořízky, jako například o potřebě začít zpochybňovat výsledky II. světové války nebo vpravdě revolučně-aktivisticko-budovatelská výzva "je třeba stvořit nové Čechy!" již pouze vzbuzují úsměv na tváři.

Co říci na závěr? Nemusíme propadat panice, Dr. Pořízka má pro nás všechny návod, jak se s problémem a vlastními lživými iluzemi vyrovnat. Je tudíž třeba "skoncovat s vlasteneckou sebechválou", aby "poučený český vlastenec" poznal,že Beneš byl ve skutečnosti "tragická postava českých dějin", "cynický manipulátor", "nedobrý člověk" a "opatrnický zbabělec". Jestli nám chtěl toto Jiří Pořízka naznačit, tak za sebe odpovídám: Děkuji, ale díky Vašemu článku získávám o cynické manipulaci zcela novou představu.

Mgr. Tomáš Cydlík, Prostějovský večerník

Žádné komentáře: